Bośnia I Hercegowina - "Kulturowy Tygiel"

Bośnia I Hercegowina - "Kulturowy Tygiel"

23-06-2024 o 20:00 - 30-06-2024

KULTUROWY TYGIEL, czyli może tym razem do Bośni i Hercegowiny?
23.06 – 30.06.2024r.

OPIS
Macie już plany na wakacje? Chcielibyście przed odpoczynkiem nad Adriatykiem dotknąć klimatu bałkańskiego tygla i posmakować przygody w bezkresie górskich „szuterków”? Mam coś dla Was
Zapraszam na wyprawę/eksplorację do Bośni i Hercegowiny, kraju który powstał ze zlepku 3 kultur – muzułmańskich Bośniaków, prawosławnych Serbów i katolickich Chorwatów. Sytuacja ta co prawda jest powodem wielu problemów, które są jednak zduszane w zarodku przez nadal stacjonujące tam siły EUFOR… w których służyłem. To właśnie wtedy, wiele lat temu złapałem bałkańskiego bakcyla . Jednakże ta etniczna i kulturowa różnorodność jest tym magnesem, który przyciąga. To kraina do której mam niesamowity sentyment

ORGANIZACJA:
Max ilość aut to 7 plus organizator.
Minimalna ilość uczestników to 3 auta plus organizator.
Przemieszczamy się w kolumnie za organizatorem.
Noclegi planowane w formie biwaków pod namiotem, jednak na życzenie grupy nie wykluczamy noclegów w pensjonatach jeśli tylko będą wolne pokoje.

TRASA:
Umiarkowana z odcinkami bardziej wymagającymi – kamieniste odcinki z ekspozycjami, strome podjazdy, podmyte drogi na połoninach, szybkie szutry, odcinki asfaltowe.
Jak zawsze w przypadku jazdy off road istnieje możliwość uszkodzenia/porysowania samochodu.

WYPOSAŻENIE:
Wymagane: opony minimum AT, sprawne napędy 4x4, reduktor, radio CB.
Wyposażenie obozowe i biwakowe.
Wskazane: wyciągarka, podstawowe wyposażenie off roadowe
ZAPISY:
Zgłoszenia dokonujemy na adres [email protected]
lub telefoniczne na nr 502 039 199
W zgłoszeniu proszę podać markę, model i nr rej. samochodu, ilość osób, rozmiar koszulek.

KOSZT:
1500 zł za załogę (kierowca i współpasażer)
100 zł za każdą kolejną osobę
Warunkiem uczestnictwa jest wpłacenie na konto organizatora zadatku w wysokości 750 zł na 30 dni przed planowanym wyjazdem, pozostałe 750zł (plus za dodatkowe osoby) w dniu rozpoczęcia imprezy. Dane odnośnie wpłaty i informacje dot. imprezy zostaną przesłane w odpowiedzi na mail zgłoszeniowy.
Cena obejmuje:
- prowadzenie po przygotowanej trasie
- niezapomnianą przygodę i wrażenia
- opiekę organizatora wraz ze szkoleniem z podstaw jazdy w warunkach
bałkańskich
- pamiątkowe gadżety, naklejki, koszulki
- podstawowe ubezpieczenie KL
Cena nie obejmuje:
- kosztów paliwa, noclegów, biletów wstępu
- opłat drogowych
- parkingów
- dodatkowego ubezpieczenia
- wyżywienia

DODATKOWE INFORMACJE:
Wymagane dokumenty: aktualny paszport lub dowód osobisty, dowód rejestracyjny z aktualnymi badaniami, ubezpieczenie OC, zielona karta, w przypadku samochodów w leasingu notarialne poświadczenie faktu leasingu.

PLAN WYJAZDU:
Spotykamy się dzień wcześniej (23.06.2024r.) pod wieczór na Vrbas Kamp na południe od Banja Luki w kierunku na Jajce. W dniu przyjazdu do BiH, czyli w dzień poprzedzający rozpoczęcie imprezy proszę zrobić w BiH niezbędne zakupy w postaci prowiantu, kart SIM (opcja dla turysty za ok. 7 Euro) i paliwa (najlepsze jest na stacji PETROL). Później, 1 – go dnia będzie można jeszcze zrobić zakupy w Jajcach.

Odległość z Zakopanego do Banja Luki to około 800 km
Długość trasy w Bośni i Hercegowinie to około 750 km

Proponuję wyprawę przez 2 krainy geograficzne i 3 kultury:
1. Dolina rzeki Vrbas z wodospadami w Jajcach i parkami kulturowymi, przejazd przez płaskowyż Vlasić i górski nocleg na połoninach.
2. Odwiedzimy malowany meczet w Travniku i następnie pięknymi wysokogórskimi drogami udamy się nad jezioro Prokośko gdzie zanocujemy na biwaku.
3. Opcjonalnie możemy odwiedzić bośniackie piramidy i dalej malowniczy przejazd do Sarajewa i jego zwiedzanie. Nocujemy na kampingu Oaza lub opcjonalnie w hotelu jeśli będzie taka możliwość.
4. Zobaczymy pozostałości po wiosce olimpijskiej, masyw Bielaśnicy z wjazdem nartostradami na szczyt, a następnie zwiedzimy Lukomir i zrobimy popas nad Studenji Potokiem. Dzień zakończymy na eko kampie nad jeziorem Boraćko.
5. W tym dniu górskimi szutrami z kamienistymi odcinkami ruszymy w kierunku Mostaru. Po drodze zdobędziemy szczyt Brasina i zjedziemy do klasztoru Derwiszy Blagaj Tekija gdzie przenocujemy na kampingu.
6. Zwiedzimy przepiękny Mostar, którego nazwa wywodzi się od mostu, który miał łączyć katolików i muzułmanów… i może dlatego go wysadzono podczas konfliktu lat 90-tych Obecny most jest odbudowany z materiału ze starego mostu wydobytego z rzeki przez tureckich specjalistów – potomków pierwotnych budowniczych. Po urokach Mostaru pojedziemy do miasteczka i twierdzy Pocitelj – chyba jedynego zachowanego osmańskiego miasteczka na Bałkanach. Tutaj zjemy obiad w zabytkowym Karawan Seraju i udamy się na zasłużony odpoczynek w Kravicach.
7. W tym dniu to grupa zadecyduje czy odpoczniemy nad rzeką przy wodospadach w Kravicach czy udamy się dalej na górskie szlaki 4x4
8. Dzień ostatni… może dzień 7 lub 8 W tym dniu udamy się do Parku Narodowego Blidinje, po drodze zdobywając szczyt Ploćno. Wyprawę zakończymy nad jeziorem Blidinje
Plan opracowany jest w oparciu o wcześniejszy rekonesans rejonu docelowego, lecz przebieg wyprawy może ulec modyfikacjom wynikającym z przyczyn losowych i niezależnych od organizatora – sytuacja meteo, polityczna, potencjalne awarie techniczne i problemy zdrowotne …

Link do wydarzenia organizatora